Očista střev: 8 tipů k lepšímu zažívání – Detoxito

OMEZENÝ SKLAD | DOPRAVA ZDARMA NAD 500 KČ

Očista střev: 8 tipů k lepšímu zažívání

Zažívací traktZdroj: 7activestudio - Fotolia

Ne nadarmo se říká “Ve zdravém těle, zdravý duch”. Naše tělo je jako stroj, ke kterému je potřeba se chovat s úctou a pomáhat mu, aby mohlo fungovat co nejlépe. Však je to taky to jediné, co s námi bude až do samého konce. Střeva je potřeba opečovávat s láskou, jinak nám v těle nebudou fungovat mnohé další procesy. Poškození střev se často spojuje s projevy otravy krve, protože se do krevního oběhu dostanou nečistoty zachycené právě ve střevech. Je také prokázána jasná souvislost mezi onemocněním střev a kožními problémy, jako jsou ekzémy, vyrážky nebo třeba akné. Na tuto část trávicího ústrojí také připadá spojitost s cukrovkou, alergiemi, astmatem, záněty nebo rakovinou. V tomto ohledu je Česká republika spojována se smutným světovým prvenstvím, a to v nejvyšším výskytu nádorů tlustého střeva. V poslední době se statistika trochu lepší, ale stále se jedná o velký problém, na který zemře až polovina diagnostikovaných. Co může každý z nás udělat pro to, abychom se k našim střevům chovali tak, jak si zaslouží? Střeva obsahují až 70 % všech imunitních buněk člověka, tak se pojďme podívat, jak se jim za jejich těžkou práci odvděčit.

Co jsou vlastně střeva a jaké procesy v nich probíhají?

Střeva jsou tvořena z dvou hlavních částí a to střevo tenké a tlusté. Mnoho z vás by mi zde mohlo navrhnout připomínku, že také máme střevo slepé. To je ovšem z biologického hlediska bráno jako součást střeva tlustého. Nebudeme zabíhat do velkých detailů o tom, jak vypadá celá trávicí soustava, ale aspoň o střevech si řekneme pár informací.

Tenké střevo je trubice dlouhá asi 3-5 metrů. Zde se dokončuje štěpení živin, které do něj přišli z žaludku. Obsahuje střevní šťávy obsahující tzv.  trávicí enzymy. Za pomocí těch se vstřebávají právě živiny, jako jsou tuky, bílkoviny a sacharidy. Tlusté střevo, jak už název napovídá, je “prostorově výraznější” a navazuje na střevo tenké. Jeho hlavním úkolem je zpětné vstřebávání minerálních látek, vitamínů, sodíku, ale především vody. Výsledkem tohoto procesu je stolice, která obsahuje zbytky, které střeva nejsou schopna vstřebat.
 
Slyšeli už jste někdy pojem střevní mikroflóra? Pokud ne ve škole, tak určitě alespoň z nějaké té reklamy na zdravý jogurt. Jde o střevní bakterie, které jsou pro chod trávicí soustavy esenciální. Jsou pro nás velmi důležité, protože vytváří některé vitamíny a zajišťují zdravé trávení. tato rovnováha je velmi důležitá, protože pokud se naruší, dochází ke zdravotním problémům. Často je to také dáno nadměrným používáním antibiotik. To však můžeme alespoň částečně ovlivnit my a to samozřejmě zdravou a kvalitní stravou.

Tipy na očistu střev

Každý máme zaručeně nějaký osvědčený tip našich babiček a maminek, jak na zlepšení trávení - kysané zelí a voda z něj, jablka nebo švestky. Pojďme se však podívat i na další, řekněme "odbornější" tipy:

 1. A zase ta vláknina - ano, o tomto již určitě slyšel každý z nás. Ačkoliv se jedná o ne moc dobře stravitelnou součást potravy, je pro nás velmi důležitá. Po její konzumaci máme pocit sytosti a ven z těla s sebou odnáší i další nestravitelné zbytky potravy. A kde jí je nejvíce? No přece v celozrnných potravinách a obilovinách, jako jsou ovesné vločky, pohanka nebo například ječmen. V neposlední řadě, kdo jí pravidelně ovoce a zeleninu (jablka, pomeranče, mrkev, červenou řepu, apod.) nemusí se příliš bát malého příjmu vlákniny. Opatrně však na nenadálý značný přísun vlákniny, to by Vám naopak nemuselo udělat dobře. Přidávejte ji postupně, ať se neucpete.

 2. Luštěniny - Zde by mohl někdo nesouhlasit a říct mi, že luštěniny zatěžují střeva a výsledky jsou potom jasně … cítitelné. Je tomu právě naopak. Luštěniny, obsahující také železo a draslík nám dělají tuto neplechu hlavně kvůli obsaženým sacharidům, jejichž vstřebávání je složité a probíhá až v tlustém střevě. Nejlepšími luštěninami jsou poté čočka, sójové boby, fazole, cizrna nebo hrách. Je celkem jedno, zda už sušené či naklíčené, prostě pomáhají.

 3. Fermentované potraviny - v posledních letech se s tím setkáváme stále častěji. Kvašená zelenina, kefíry, nápoje. Jedná se o opravdu kouzelné věci, protože v sobě obsahují velké množství přírodních probiotik (tzv” hodné bakterie), které úzce souvisí s chodem střev. Kdo z nás nedávno slyšel o kimchi nebo kombuche? Jedná se o opravdový přírodní zázrak a  střeva vás za to budou milovat. Zmíním také skvělé pomocníky, jimiž jsou jablečný ocet a umeocet. Pozor na to, kdy je při vaření použijete, pokud se nechají projít varem, přijdou o všechny účinné látky. Zařadím sem ještě tempeh a natto, fermentované sójové boby, které si velmi oblíbili příznivci vegetariánství.
  Detoxikační čaje
 4. Fenykl - já nevím jak vám, ale mě fenykl nechutná. To ovšem nic nemění na tom, že opravdu pomáhá, především k lepšímu trávení, je to bojovník proti plynatosti, křečím a obecně pomáhá k pravidelnému vyprazdňování. 

 5. Zázvor - magický kořen, který pomáhá snad na všechny neduhy. A to platí i u střev. Jaké další potraviny také snižuje nadýmání, uklidňuje střeva, ale největším benefitem je, že zanechává střeva bez zbytečného odpadu. Dále také stimuluje vylučování kyselin, takže můžeme říct, že pomáhá udržet rovnováhu ve střevech. 

 6. Máta peprná - pokud bychom měli vybrat z bylinek nějakého pomocníka, určitě by jím byla máta. Mentol, který tato květina obsahuje, lépe zprůchodňuje střeva a má i relaxační účinky při křečích.

 7. Pijte vodu, pijte pitnou vodu… - Je to jak když si představíte okapní rouru, ve které se ucpalo suché listí. Samo od sebe se z mu z roury chtít nebude. Prožeňte ho vodou a uvidíte, jak půjde ven. To samé platí i pro střeva. Pitný režim je velmi důležitý obecně pro tělo, ale pro střeva to platí dvojnásob, možná snad i trojnásob. Existují také další tekutiny, které pomáhají, např. výše zmíněný kefír, kombucha, bylinkové čaje nebo čerstvá šťáva z jablek a řepy.

 8. Stres, spánek, pohyb - a je to tu zas, toto od nás budete slyšet často. Velmi často. Ale je to prostě fakt, který by se neměl opomíjet. Pokud budeme ve stresu, nebudeme se hýbat a tím pádem ani nebudeme dobře spát, tak vám výše uvedené bude téměř k ničemu. Jedno souvisí s druhým. Samozřejmě je nejlepší najít správnou kombinaci obou, s ničím to nepřehánět, ale také nic extra neomezovat. Je potřeba si prostě udělat hezký den. Jak na to, můžeme se podívat na náš další článek - 6 tipů jak na lepší den.

  A co vy, máte nějakého přírodního pomocníka, který se v článku neobjevil? Dejte nám o tom vědět do komentářů.

  Detoxito - bylinkový příběh

Zdroje:

HULKE, Waltraud-Maria. Celostní medicína v praxi. 7. vyd. Olomouc. Nakladatelství FONTÁNA, 2006. ISBN: 80-7336-336-4.
https://www.viscojis.cz/teens/index.php/ziviny-a-voda/travici-soustava-a-jeji-funkce/146-136
https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/zdrava-streva-potraviny-diky-kterym-budete-zase-fit-0
https://www.primulus.cz/blog/zdravi/19-nejvhodnejsich-vedecky-overenych-potravin-pro-zdrava-streva/#h_8053026712291629967444424
https://www.prozeny.cz/clanek/cisticky-streva-6-druhu-potravin-diky-kterym-budete-zdravi-51759
https://www.jimejinak.cz/potraviny-pro-zdrava-streva-ktere-bychom-meli-jist-pravidelne/
https://www.stob.cz/cs/jake-jsou-nejlepsi-zdroje-vlakniny
https://www.idnes.cz/jenprozeny/ostatni/zdravi-zazivani-strevo-enzymy.A200215_094844_jpz-ostatni_abr
https://www.ekucharka.cz/clanek/168-jak-procistit-travici-system-tyto-potraviny-vam-pomohou

Zanechat komentář