Jak posílit imunitu? 7 tipů ke zdravějšímu tělu

29. 03. 2023Hynek Poul

Jste často nemocní? Unavení? Máte málo energie? Asi v tom bude mít prsty oslabená imunita. Posílení imunitního systému je důležité pro udržení zdraví a prevenci infekčních onemocnění. Imunitní systém je složitý mechanismus, který chrání tělo před bakteriemi, viry a jinými škodlivými látkami. Je to jako když středověký hrad měl ochranný příkop, velmi to pomáhalo, ale nebylo to úplně stoprocentní. A to samé se děje i u nás. Pojďte se s námi podívat, co pomůže k posílení našeho obranného systému.

Imunita

Zdroj: naturhousecz.cz

Jak si posílit imunitu?

  • Zdravá strava - vyvážená strava s dostatečným množstvím vitamínů, minerálů a antioxidantů je klíčová pro posílení imunity. Dbejte na dostatečný příjem ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. Nemáte moc zkušeností se zdravou stravou? Podívejte se třeba na náš další článek o receptech z pohanky, které jsou velmi jednoduché a rychlé. A nesmíme zapomínat, že kouření a alkohol zatěžují naše orgány tak, že už potom chudáci nemají dostatek energie na to se starat o procesy, o které mají. A jak už jsme psali několikrát, je důležité dodržovat i pitný režim - voda, čerstvé šťávy a čaje.
  • Cvičení a sport - pravidelná fyzická aktivita může pomoci posílit imunitní systém tím, že zvyšuje cirkulaci krve a pomáhá odstraňovat odpadní látky z těla. Nemusí se jednat o sport na závodní úrovni, ale menší každodenní procházka je také cvičení. Každý podle svých možností.
  • Dostatek spánku - nedostatek spánku může oslabit imunitní systém. Proto je důležité spát alespoň 7- 8 hodin denně. Pokud spíme méně, mozek nestihne vše uchovat a vstřebat a na to navazuje ještě větší únava a ještě menší obranyschopnost organismu.
Čaj na posílení Imunity - Detoxito blog
  • Omezit stres - stres může mít negativní vliv na imunitní systém. Proto se snažte minimalizovat stres v životě a najděte si způsoby, jak se uvolnit a relaxovat. Takže spánek, pohoda, sluníčko!
  • Hygiena - časté mytí rukou a správná hygiena mohou pomoci minimalizovat přenos infekcí. Jako u všeho i zde však platí, s ničím to extrémně nepřehánět. Jak se říká, děti z vesnice mají prostě jinou imunitu než ty “panelákové”. Tímto není myšleno nijak špatně, že někdo žije ve městech, ale obecně je hlavně u dětí dobré nebýt úplně ve sterilním prostředí, aby si naši nejmenší mohli vytvořit obranné látky, právě i na nemoci.
  • Doplňky stravy - některé doplňky stravy mohou pomoci posílit imunitní systém. Mezi tyto doplňky patří např.  vitamín C, vitamín D, zinek, echinacea, magnesium a mnoho dalších. Zde je dobré vše užívat s mírou, protože často náš organismus nestihne vstřebat dostatek těchto látek a proto si někdy tyto doplňky kupujeme pro "dražší vykonávání potřeby". Je dobré se také poradit u lékaře nebo v lékárně, které doplňky stravy k sobě sedí a které se naopak míjí účinkem v různých kombinacích.
  • Prevence - no jen se přiznejte, kdy jste naposledy byli na preventivní prohlídce? Teď myslím u praktického lékaře, ne u zubaře (i když to je samozřejmě také velmi důležité). Obecně se za prevenci bere dodržování i výše uvedených kroků. V angličtině je známé jedno přísloví: “An apple a day keeps a doctor away”. Volný překlad by zněl: “Jedno jablko denně a nemusí se k doktorovi”.  


Všimněte si, že posílení imunitního systému je proces, který vyžaduje trpělivost a pravidelné úsilí. Není to jednorázová akce, ale spíše celoživotní proces. Pokud se však budete řídit těmito doporučeními, můžete maximalizovat svou šanci na udržení zdraví a minimalizovat riziko infekce. A stejně jako o dalších podobných rad vždy záleží na každém z nás, protože každý jsme jedineční a to se týká i možností, jak posílit imunitu. Odborníci také tvrdí, že vše začíná ve střevech. Podívejte si na náš článek Očista střev: 8 tipů k lepšímu zažívání a pročistěte si střeva a tím i posilněte svůj imunitní systém. Čisté tělo = zdravé tělo.

Rodinný příběh Detoxito

Další články

Komentáře (1)

  • Je to o tom starat se o své tělo komplexně, člověk si myslí, že si dá céčko z lékarny a bude vše ok… tak to není … napsali jste to dobře, jde o celý proces

    L.

Zanechat komentář