9 zázraků přírody: Co jsou superpotraviny?

05. 04. 2023Hynek Poul

Poslední dobou se výraz "superpotraviny" stává stále populárnějším. Tento termín se používá k označení potravin, které mají mnoho zdravotních přínosů a jsou bohaté na mnoho různých živin. V tomto článku se podíváme na to, co jsou superpotraviny a co mezi ně patří.

Superpotraviny - 9 zázraků přírody

Zdroj: www.slimming.cz/

Co jsou superpotraviny?

Superpotraviny jsou potraviny (kupodivu), které jsou obvykle bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu a další živiny, které jsou pro tělo důležité. Tyto potraviny se obvykle vyznačují vysokým obsahem antioxidantů, které mohou pomoci předcházet některým nemocem a snižovat riziko zánětů v těle. Mnoho superpotravin obsahuje také flavonoidy, což jsou živiny, které jsou známé pro své protizánětlivé účinky.

Co mezi superpotraviny patří?

Následující seznam obsahuje několik potravin, které jsou považovány za superpotraviny. Samozřejmě jich existuje více a mohl bych se o nich rozepsat více ze široka, ale toho je spíše takový přehled těch, co jsou dostupné a umíme si je sami připravit a zařadit do jídelníčků. Mohl bych sem také zařadit sóju, chia semínka, chili, zelený ječmen, borůvky a další a další.

 • Losos je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, které mohou pomoci snížit riziko srdečních chorob. Omega-3 kyseliny také podporují zdravý mozek a oči.
 • Ořechy jsou bohaté na vitamíny, minerály a zdravé tuky. Některé druhy ořechů, jako jsou například mandle a lískové ořechy, jsou také bohaté na antioxidanty.
 • Avokádo je bohaté na zdravé tuky, vlákninu a vitamíny, jako jsou například vitaminy K, C, B5 a B6.
 • Brokolice je bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu. Obsahuje také sulforafan, což je látka, která může pomoci chránit před některými typy rakoviny.
 • Špenát je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahuje také lutein a zeaxantin, což jsou živiny, které podporují zdraví očí.

Přírodní očistné čaje od Detoxito - 28 denní detoxikační balíček

 • Červená řepa je bohatá na antioxidanty a vlákninu. Obsahuje také nitráty, které mohou pomoci snížit krevní tlak a zlepšit kardiovaskulární zdraví.
 • Quinoa je bohatá na bílkoviny a je i chuťově velmi dobrá. Před přípravou ji však nezapomeňte pořádně propláchnout a nechat ji chvilku namočenou. Je totiž hůře stravitelná a propláchnutím se z quinoy dostanou i saponiny, které jsou jinak hořké a působí jako insekticidy.
 • Tempeh je fermentovaný sójový produkt, který je bohatý na bílkoviny a vlákninu. Obsahuje také probiotika, která podporují zdraví trávicího systému.
 • Kakao je bohaté na flavonoidy, které mohou pomoci snížit riziko srdečních chorob a zánětů v těle. Obsahuje také hořčík, železo a další živiny.
 • Superpotravinové směsi - Kromě jednotlivých superpotravin se na trhu objevují také směsi, které obsahují kombinaci různých druhů superpotravin. Tyto směsi mohou být snadným způsobem, jak získat širokou škálu živin v jednom produktu.

Jak do své stravy zahrnout superpotraviny?

Pokud chcete do své stravy zahrnout superpotraviny, je důležité vybírat potraviny, které máte rádi a které jsou pro vás dostupné. Můžete například zahrnout do své stravy špenát nebo brokolici jako součást oběda nebo večeře, avokádo použít jako náhradu pro máslo nebo majonézu, ořechy můžete sníst jako svačinu nebo je přidat do cereálií. Pokud nejste zvyklí na konzumaci některých superpotravin, můžete je začít postupně zahrnovat. Také se můžete poradit s odborníkem na výživu, který vám může pomoci sestavit plán stravování s ohledem na vaše potřeby.

Je důležité si uvědomit, že superpotraviny nejsou zázračným lékem na všechny zdravotní problémy, ale mohou být důležitou součástí naší stravy a pomoci chránit tělo před některými nemocemi. Je také důležité si uvědomit, že superpotraviny nejsou jediným zdrojem výživy, který potřebujeme. Proto nesmíme zapomínat na to mít vyváženou stravu obsahující celou řadu živin. Superpotraviny by měly být pouze součástí naší stravy, nikoli její hlavní částí. Kromě konzumace superpotravin je také důležité dodržovat zdravé stravovací návyky, jako je pravidelnost jídel, dostatečný příjem tekutin a omezování konzumace nezdravých potravin a nápojů. Také je důležité pravidelně cvičit a vést aktivní životní styl.

Mezi superpotraviny by se určitě dala zahrnout i pohanka. Mrkněte také na náš článek 3 opravdu jednoduché rychlé recepty z pohanky a přijďte jí na chuť. Superpotraviny také pomáhají k lepšímu zažívání a s tím také může pomoci i náš článek Očista střev: 8 tipů k lepšímu zažívání, ať to máte komplet. Jaká je vaše oblíbená superpotravina a jak ji používáte? Dejte nám vědět do komentářů.

Bylinkový příběh DetoxitoDalší články

Komentáře (1)

 • Superpotravina je pro mě třeba med, je prostě úžasný a ty jeho vlastnosti mě nepřestávají překvapovat. Jinak právě to avokádo, borůvky, jahody ale třeba i obyčejné brambory, hlavně tedy kvůli jejich možnostem využití. Jinak moc fajn článek. Petra

  Petra

Zanechat komentář