Jak fungují játra a proč je jejich očista důležitá?

26. 04. 2023Hynek Poul

Játra jsou velký a velmi důležitý orgán, který se nachází v břišní dutině. Hrají klíčovou roli při mnoha procesech v těle, jako je trávení, detoxikace a uchovávání živin. Játra přijímají krev z trávicího traktu a filtrováním ji očišťují od toxinů a odpadních látek. Také metabolizují tuky, sacharidy a bílkoviny, které jsou následně využity jako zdroj energie pro tělo. Vyrábějí také žluč, která pomáhá trávit tuky.

Žena játra

Zdroj: RomarioIen, Shutterstock.com

Další důležitou funkcí jater je detoxikace. Toxické látky, jako jsou alkohol, léky a další chemikálie, jsou přeměněny na neškodné látky a vyloučeny z těla. Jsou zodpovědné za filtrování krve a odstraňování toxinů a škodlivých látek, které se do nás dostanou. V dnešní době jsou však naše játra zatížena mnoha škodlivými látkami a toxiny, což může vést k jejich přetížení a poškození. Proto je důležité pravidelně detoxikovat játra, abychom udrželi jejich zdraví. Jde tedy o to podpořit jejich správnou funkci.

Játra také hrají důležitou roli při regulaci hladiny glukózy v krvi. Pokud hladina krevního cukru stoupne, játra uvolňují glukózu do krve. Naopak, pokud hladina krevního cukru klesne, játra uvolňují glykogen, který se může přeměnit na glukózu a dodat tělu energii. Je důležité udržovat játra zdravá a chránit je před poškozením, aby mohly plnit své funkce co nejlépe.

Zde je několik kroků, které můžete udělat pro detoxikaci jater:

  • Snížení příjmu alkoholu - alkohol je jedním z hlavních faktorů, které přetěžují játra. Pokud se snažíte detoxikovat játra, měli byste minimalizovat svůj příjem alkoholu nebo ho úplně vyloučit.
  • Konzumace potravin, které podporují játra - existuje mnoho potravin, které mohou pomoci játrům při detoxikaci, jako jsou zelené listové zeleniny, artyčoky, česnek, cibule, brokolice, řepa, citrony a limetky.
  • Konzumace potravin bohatých na antioxidanty - antioxidanty pomáhají při neutralizaci volných radikálů, které mohou poškozovat buňky jater. Konzumujte potraviny jako jsou lesní plody, jako třeba ostružiny a borůvky, tmavé listové zeleniny, jahody a další.

Detoxikační čaje (28 denní balíček, 100% přírodní detox)

  • Pití bylinných čajů - některé byliny mají přirozené detoxikační vlastnosti, které mohou pomoci játrům při odstraňování toxinů. Mezi tyto bylinky patří například máta, ostropestřec, kořen lopuchu či měsíček lékařský. Na očistu jater je zaměřen právě náš Ranní čajová detox směs.
  • Vyvarujte se rafinovaných cukrů a tuků - rafinované cukry a tuky mohou způsobit záněty v játrech a přetížení jaterních buněk. Pokud se snažíte detoxikovat játra, měli byste se snažit minimalizovat příjem těchto látek.
  • Zvýšení příjmu vody - pití dostatečného množství vody je důležité pro správnou funkci jater. Voda pomáhá játrům odplavovat toxiny a odpadní látky z těla.
  • Zvýšení fyzické aktivity - fyzická aktivita může pomoci zlepšit cirkulaci krve.

Játra jsou úžasným pomocníkem v našem těle a bez jejich správného fungování tělo neprospívá. Jejich regenerační schopnosti jsou v těle zcela výjimečné, ale i přesto se nedá spoléhat na to, že jsou neustále zdravá. Pro detoxikaci těla jsou samozřejmě důležité i další orgány, především ledviny, kůže a krev jako taková. 

O podobných tématech chystáme články již brzy, takže se máte určitě na co těšit. Je velmi důležité udržovat tělo zdravé a čisté a proto také doporučuji přečíst si náš článek o očistě střev, kde najdete tipy pro lepší zažívání. Kvalitní a zdravá strava je základem mnoha dalších procesů v těle. Pomoci vám také jistě může kopřivový detox, který je teď na jaře často vyhledávaný pomocníkem na očistu organismu. A jak jste na tom vy, pečujete o svá játra?

DETOXITO PŘÍBĚH

Další články

Komentáře (0)

K tomuto článku nejsou žádné komentáře. Buďte první, kdo zanechá zprávu!

Zanechat komentář