Kopřivový detox a jak na něj

12. 04. 2023Hynek Poul

Pokud hledáte způsob, jak očistit své tělo od toxinů a zlepšit své zdraví, může být kopřivový detox právě to, co potřebujete. Kopřiva je totiž známá svými detoxikačními vlastnostmi a může pomoci vyčistit vaše tělo od škodlivých látek. A navíc třeba mě osobně dost chutná nejen jako čaj, ale teď v období Velikonoc se často dělává i kopřivová nádivka (jeden tip mimo tento článek - je to dobrý způsob, jak se zbavit vajec po Velikonocích 😁).

Kopřivový detox

Co je kopřivový detox?

Kopřivový detox je metoda očisty těla, při které se používá kopřiva jako hlavní ingredience. Kopřiva obsahuje mnoho živin, včetně vitamínů, minerálů a antioxidantů, což ji činí skvělou volbou pro očistu těla. Je také celkem jednoduché ji v našich podmínkách sehnat. Zde bych možná uvedl, že nejlepší je mladá, pořádně pálivá kopřiva. Říká se u vás také, že když se spálíte od kopřivy, znamená to zdraví? V tu chvíli to tak možná člověk necítí, ale já vždy připadám hned o trochu více naživu.

Jak kopřivový detox funguje?

Kopřivový detox pomáhá odstranit toxiny z těla tím, že stimuluje činnost jater a ledvin, které jsou hlavními orgány zodpovědnými za detoxikaci. Kopřiva také pomáhá odstranit z těla nadbytečnou vodu, což může vést ke snížení otoků a lepšímu trávení.

Detoxikační čaje (28 denní balíček, 100% přírodní detox)

Jak připravit kopřivový detox?

Existuje mnoho způsobů, jak připravit kopřivový detox, ale zde je jednoduchý recept, který můžete vyzkoušet doma:

Potřebujete:

 • Čerstvou nebo sušenou kopřivu
 • Vodu
 • Citronovou šťávu
 • Med (samozřejmě lze i bez něj, tedy podle chuti)

Postup:

 • Připravte si kopřivu tím, že ji omyjete a odkrojíte tvrdé konce. Rozpuste 1-2 lžičky medu v hrníčku vody.
 • Přidejte kopřivu do hrníčku a nechte ji vařit 10-15 minut.
 • Poté odeberte kopřivu a přidejte citronovou šťávu podle chuti. Nalijte tekutinu do sklenice a můžete začít pít.
 • Kopřivový detox můžete pít jednoudvakrát denně během několika dní.

Doporučuje se také pít hodně vody během celého procesu, abyste udrželi tělo hydratované. Kopřivový detox může být také doplněn o další detoxikační potraviny, jako jsou zelenina a ovoce, čaje atd., aby byl účinek ještě lepší. Pokud chcete vyzkoušet tuto metodu, je důležité používat kvalitní (tím je myšleno třeba ne sbíranou u silnice) a čerstvou kopřivu a dodržovat postup při přípravě nápoje. Jestli máte alergii na kopřivy, je samozřejmě nutné tuto metodu vynechat. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, jako jsou například problémy s ledvinami nebo játry, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem, zda je kopřivový detox pro vás vhodný. Kopřivový detox také určitě doporučujeme kombinovat s dalšími zdravými návyky, jako je pravidelné cvičení, dostatečný spánek a zdravá strava, aby byl účinek ještě lepší.
Je důležité si uvědomit, že kopřivový detox není zázračný lék na všechny zdravotní problémy, ale může být užitečným nástrojem pro podporu celkového zdraví. Pro příznivce jarních očist jsme si také připravili článek právě na toto téma. Přečtěte si, co vás na jaře očistí v blogu o Jarním detoxu: Jak na očistu těla po zimě?

Bylinkové dědictví: rodinný příběh Detoxito

Další články

Komentáře (1)

 • Díky za tip, už jsem zkoušela a je to opravdu zajímavé. Chuť nevím, k čemu bych přirovnala, ale potřebovala jsem si to trochu dosladit medem

  Markéta

Zanechat komentář