Jak na oteklé nohy? Magické triky, které zaručeně pomohou – Detoxito

OMEZENÝ SKLAD | DOPRAVA ZDARMA NAD 500 KČ

Jak na oteklé nohy? Magické triky, které zaručeně pomohou

Spousta z nás to zná, hlavně v letních měsících. Oteklé nohy, kotníky, prsty až neuvěřitelných rozměrů, bolest, někdy i vyčerpání. Jedná o velmi nepříjemnou záležitost, která nemusí mít nic společného se zdravím člověka. V létě, či obecně v teplém prostředí, se tak děje častěji. Je to z toho důvodu, že jak se organismus snaží ochladit, roztahují se cévy, aby mohla krev rychleji proudit. Gravitace ale táhne tekutinu dolů do nohou a srdce už nezvládá krev vypumpovat zpátky nahoru.

Víte však, že existují jednoduché triky, jak pomoci od oteklých nohou, nebo tomuto problému předcházet? Pojďme si nejdříve říci, co jsou časté příčiny.
NohyZdroj: www.chatar-chalupar.cz/

Příčiny oteklých nohou

Někteří z vás nám píší, že nechápou, jak jim mohou tak moc otékat nohy. “Vždyť přeci jím zdravě, mám dostatek pohybu a piju hodně vody?” Je to i váš případ?
Příčin této nemilé situace může být hned několik. Tyto patří k těm nejčastějším:

 • Dlouhé stání či sezení - bývá to typický problém sedavých zaměstnání v kanceláři, řidičů z povolání nebo naopak lidí pracujících v kadeřnictví či gastronomii.
 • Přibývající věk - s tím samozřejmě nikdo nic neudělá.
 • Následek po užívání léků - např. na krevní tlak, cukrovku, záněty nebo antikoncepce.
 • U žen často při těhotenství nebo po porodu.
 • Může jít i o chronické onemocnění např. jater, ledvin, štítné žlázy nebo srdce.
 • Nesprávně fungující lymfatický systém.
 • Nadváha a obezita - strašák moderní doby.
 • Špatná životospráva - alkohol, užívání velkého množství soli, kouření a další.

Většinou nejde o závažné zdravotní problémy a oteklé nohy často rychle ustoupí. Pokud však tyto potíže přetrvávají delší dobu, nebo se dokonce mění v křeče, určitě doporučuji návštěvu lékaře. Člověk nikdy neví, zda se skutečně nejedná o něco více seriózního.

Detoxito - přírodní očistné čaje, blog

Jak si rychle ulevit od nateklých dolních končetin?

Způsobů, jak si s tímto problémem poradit je hned několik. Některé pomáhají velmi rychle, jiné vyžadují větších změn. Pojďte se s námi podívat na nejlepší triky:

 • Nohy hore - hoďte si nohy na chvilku na stůl, židli, parapet, dle vašeho uvážení. Nohy by však měli být nad úrovní srdce, aby krev začala lépe proudit po těle.
 • Ochlaďte je - z osobní zkušenosti vím, že velkou pomocí na oteklé nohy je zima. Často také tou nejrychlejší pomocí. Strčte nohy do kýble se studenou vodou, osprchujte je, nebo pokud máte tu možnost, běžte se projít potůčkem. Znáte pana Priessnitze a jeho léčbu chladem a prací? Doporučuji.
 • Pohyb, pohyb, pohyb - zajisté, to dává smysl. Když se budu hýbat, rozhýbu tím i srdce, které budu lépe distribuovat kyslík v krvi a tím pádem ji i lépe rozhánět po těle. Po dlouhé procházce klidně opět hoďte nohy na stůl. A jestli nemáte moc příležitostí k pohybu, kroutit kotníky a přešlapovat můžete i v sedě a ve stoje.
 • Masáž nohou - taková masáž, nejen nohou, od partnera je skvělá za jakékoliv situace. Doporučuji masáž od chodidel ke kolenům táhlými pohyby, aby se zadržovaná tekutina lépe rozproudila. Nebo si udělejte masáž nohou sami, i to má kýžené výsledky. Použitím gelu nebo krému obsahující mátu či kafr účinky jenom podpoříte.
 • Nesolte tolik - za to vám poděkuje i vaše srdíčko.
 • Nechoďte na slunce - já vím, to není zrovna ta nejlepší zpráva. Ale pokud nohy opravdu natíkají, je lepší to více nepokoušet. To samé platí pro vyhýbání se horkým místům (i v zimě) obecně, typicky sauna, vířivka nebo horká koupel.
 • Noste pohodlnou obuv - kozačky a boty na podpatku se obecně nedoporučují nosit dlouhou dobu. Pokud můžete, noste je opravdu jen výjimečně. A když už, tak ať podpatek nemá 10 cm. Když máte možnost si do práce vzít pantofle, nejlépe zdravotní, využijte toho. V létě naopak není zcela dobré nosit dlouho žabky. A co takhle procházka bez bot někde v přírodě, na louce?
 • Kompresní ponožky a punčochy - lékaři často doporučovaná metoda pro ty, kteří mají stereotypní pohyb - zde se opět vracíme k dlouhému stání a sezení bez možností výraznějšího pohybu.
Co dělat a nedělat v případě oteklých nohou
Zdroj: https://www.magistra.cz/cs/novinky/

Stravou proti oteklým nohám

V neposlední řadě se musíme zmínit o vlivu stravy na oteklé nohy. Opět se vracíme k soli. Věděli jste, že se v Česku solí až 3x více, než by se mělo? Doporučená denní dávka soli je podle WHO (Světová zdravotnická organizace) asi 5 g soli denně. V České republice tento průměr dosahuje u žen asi 10 g, u mužů dokonce skoro 16 g!!
Snížit příjem soli má pozitivní účinky na naše tělo. Docílit toho lze samozřejmě tím, že nebudeme tolik solit, ale např. také nekupovat již procesované potraviny, které představují asi ⅗ příjmu soli. Další ⅓ pak přichází do těla z nezpracovaných potravin a poslední ⅓ z dosolování a dochucování v kuchyni.
Nejvíce soli přijímáme konzumací pečiva, polotovarů, sýrů, masných výrobků, dochucovadel a dobrot typu brambůrky, solené oříšky ale často i sladké potraviny.

Co je tedy naopak vhodné ke konzumaci, když mám tyto potíže?

Dáme si to trochu podrobněji. Je důležité jíst potraviny, které obecně posilují cévní stěnu a podporují kolování krve v cévním oběhu. Tyto látky se řadí do skupiny flavonoidů a jejich nejznámějším zástupcem je rutin, který je hojně obsažen třeba v pohance.
Na oteklé nohy výrazně pomáhá jíst zeleninu a ovoce, které mají močopudné účinky. Patří mezi ně třeba mrkev, salátová okurka, brusinky, vodní meloun (to známe všichni), dýně nebo červená řepa. Pozor však na dostatečný příjem tekutin. Mezi nejužívanější pomoc z přírody jsou potom bylinkové čaje obsahující pampelišku, břízu, kopřivu, kořen lopuchu nebo mátu.

Nesolit     Zelenina
Zdroj: 

Závěrem

S problémy oteklých nohou se potýká asi 40 % dospělé populace. Výraznější počet zastoupených jsou ženy, ale i mužům se to nevyhne. Já osobně s tím jako muž mám zkušenosti od svých 16 let, kdy jsem začal chodit na brigádu jako číšník. Nyní mám zaměstnání spíše sedavé a problémy se občas objeví, hlavně právě v létě a po dlouhém cestováním. Nicméně to většinou není problém, který by nás brzdil od života, ale určitě ho dokáže znepříjemnit.


Takže co Vy? Já jdu hodit nohy nahoru a uvařit si čaj. O čaji obecně si můžete více přečíst v našem dalším článku: Zajímavosti o čaji – 7 faktů, které vás překvapí

Znáte někoho, kdo má problémy s oteklými nohami? Pošlete mu tento článek. Máte nějaký další tip, jak si ulevit od oteklých nohou? Podělte se o něj s námi v komentářích.

Příběh Detoxito - blog

 

Zdroje:
https://www.drmax.cz/pece-o-zdravi/otekle-nohy-nejsou-jen-letni-problem
https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2019/03/07.pdf
https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2006/03/04.pdf
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/edema/diagnosis-treatment/drc-20366532
https://www.tribune.cz/clanek/11624-otoky-dolnich-koncetin-amp-priciny-a-diferencialni-diagnostika
https://clanky.drmax.cz/zeptejte-se-lekarnika/zadrzovani-vody-v-organismu#/

Zanechat komentář