Zajímavosti o čaji – 7 faktů, které vás překvapí – Detoxito

OMEZENÝ SKLAD | DOPRAVA ZDARMA NAD 500 KČ

Zajímavosti o čaji – 7 faktů, které vás překvapí

Čaj. Blahodárný nápoj známý již tisíce let. Každý z nás ho zná a určitě i někdy pil. Někdo ho rád horký, někdo preferuje studenou osvěžující variantu. Zelený, černý, bílý, červený, žlutý, ovocný, bylinný. Co o čajích ale vlastně víme? Nebo spíš nevíme?


Hledáte informace a zajímavosti o čaji? Přinášíme 7 známých i méně známých faktů, které se pojí s tímto tradičním nápojem. Ať už historických, tak i trochu kurióznějších. Jste připraveni? Běžte si uvařit šálek, tak jako to dělá i 80 % obyvatel Česka a pojďte se mnou zjistit, co čaj vlastně je.

Zajímavosti o čaji - Detoxito
Zdroj: ahmadtea.cz


Věděli jste, ...

 1. … odkud čaj je?
  Nejstarší zmínka o kultivaci čajovníku (rostlina Camellia - někdy i Thea - Sinensis) a pití čaje pochází z Číny. Jejich tradice tvrdí, že před 5 000 lety císaři Šen-nungovi (zvaný také jako “Božský zemědělec”) jednoho dne spadl lístek do převařené vody a jeho vůně ho okamžitě okouzlila. Když vody vychladla, zjistil, že je i na chuť nápoj velmi dobrý. a tak vznikl vůbec první šálek čaje na světě.
 2. … kde ve světě se pije čaje nejvíce?
  Statistika pití čajů ve světě Vás možná překvapí stejně tak jako mě. U nás jsme zvyklí především na horký čaj v zimě. Nejvíce se však čaj pije v zemích s horkými podmínkami a blízko rovníku, hlavně jako osvěžení v parných dnech. Na žebříčku jsou na prvních místech spotřeby na počet obyvatel Turecko (7,5 kg/rok), Mauritánie a Maroko. Také Vás překvapilo, že Británie tam není? Nebojte, obsadila pátou příčku. Ale Irsko je dokonce ještě před ní! Česko se v tomto žebříčku usadilo až na 79. místě. Nu což, v pití piva jsme stále světová jednička.
 3. … kdy se čaj dostal do Evropy?
  Na tuto otázku se nedá odpovědět zcela jednoznačně. Nejstarší písemná zmínka o čaji pochází z roku 1559, kdy byl však čaj “teprve” poprvé Evropany popsán. Historici se nejvíce shodují na roku 1610, kdy Holanďané dovezli čaj z ostrova Jáva. Koncem 17. století začali Holanďané a Angličané sázet čajové plantáže ve svých koloniích ve velkém a nápoj se tak dostal do širokého povědomí veřejnosti.
 4. … že pojem “Čaj o páté” není z Anglie?
  Divné, že? Každý z nás, když tento pojem slyší, tak si představí anglickou smetánku, jak popíjí čaj v onu konkrétní odpolední hodinu. Původně se tento zvyk začal používat ve Francii a až později se dostal přes Lamanšský průliv.
 5. … proč Angličané pijí čaj s mlékem?
  Celý život žiju v tom, že ho tak prostě Angličané mají rádi a patří to k jejich zvykům. Ono to tak v dnešní době již je, ale víte, proč vůbec začali dávat do čaje mléko? Aby ochladili porcelán a nespálili si ruce a ústa.
 6. …že má čaj čistící účinky?
  Jasně, to přece ví každý, že se dá tělo čajem krásně detoxikovat. Věděli jste ale, že nápoj třeba skvěle působí proti mastnotě? Tím mám na mysli třeba v kuchyni, při utírání prachu nebo leštění nábytku. Nezůstávejme však jenom u domácností. Máte suché vlasy a roztřepené konečky? Při mytí vlasů si do vody přidejte i čaj! Budete mít krásně pružné a zářivé vlasy bez mastnoty.
 7. … že pojmy tein a kofein jsou jedna a ta samá látka?
  Ano, kofein je v kávě a tein zase v čaji. Dříve se věřilo tomu, že se jedná o dvě úplně různé látky. Opak je samozřejmě (tedy aspoň v tomto případě) pravdou. Nejdříve se povzbuzující účinky zkoumaly v kávě, a tak vznikl název kofein (k od slova káva). Až o několik desítek let později se začaly provádět pokusy s podobným zaměřením na čajích a vznikl název látky tein (t jako té, čaj). Až po dalších letech se přišlo na to, že jsou obě látky naprosto stejného složení a mají stejné účinky. A na závěr, víte, že v čajích je často mnohem více kofeinu než v kávě? Navíc se z čaje pomaleji uvolňuje a tělu tak dodá energii na delší dobu, postupněji a necítíme se po něm tak unavení.


Víte o čajích i vy něco, co jsme nezmínili? Napište nám vaše postřehy do komentáře.

Podívejte se také k nám na web a mrkněte na sílu českých bylinkových očistných čajů.

 Detoxikační čaje, očistné čaje, detoxito

Zdroje:
AUGUSTÍN, J. Povídání o čaji, FONTÁNA Olomouc, 2001. ISBN 80-86179-75-3.
VALTER, K. Vše o čaji pro čajomily, 7. vydání, Praha, Granit, s.r.o., 2012. ISBN 978-80-7296-082-8.
https://www.vegmania.cz/caj/
https://www.tasse.cz/blog/jaka-je-historie-caje-a-jak-se-v-case-sirila-jeho-obliba/https://www.tasse.cz/blog/jaka-je-historie-caje-a-jak-se-v-case-sirila-jeho-obliba/
https://www.ahmadtea.cz/blog/svet-caju/cajove-myty-pod-lupo-co-se-rika-o-caj-ale-neni-to-tak-uplne-pravda
https://fresh.iprima.cz/5-zajimavosti-ktere-jeste-mozna-nevite-o-caji
https://www.moda.cz/pet-zajimavosti-o-cajich-o-kterych-mozna-ani-nevite

Zanechat komentář