Pokojové rostliny, které čistí vzduch a zlepšují spánek – Detoxito

OMEZENÝ SKLAD | DOPRAVA ZDARMA NAD 500 KČ

Pokojové rostliny, které čistí vzduch a zlepšují spánek

Mnoho z nás má doma spousty pokojových květin především pro výzdobu prostoru. To je naprosto v pořádku, ale věděli jste, že květiny jsou skvělým pomocníkem při čištění vzduchu? V domácnosti se nám hromadí nejenom prach, ale i nečistoty z nábytku, lepidel, čistících prostředků a další, které vznikají třeba při vaření (z nádobí). Mezi nejčastější toxiny v domácím prostředí patří benzen, formaldehyd, xylen, toluen, amoniak a trichlorethylen. Květiny jsou proto skvělým pomocníkem při očistě prostředí a pomohou vám tak v celkové detoxikaci organismu.

Pokojové květinyZdroj: Shutterstock

Vzpomeňme na znalosti ze školy - rostliny přeměňují oxid uhličitý zpět na životodárný kyslík. A existují i rostliny, které toho umí mnohem více. Čistý vzduch je základem klidného spánku, ale obecně života v uzavřených prostorách. Pokud tedy například neradi větráte, nebo k tomu nemáte tolik prostoru, tak jsou tyto květiny to pravé pro vás. I ony však čerstvý vzduch mají rádi, takže určitě dobu větrání není třeba omezovat. Je dobré mít doma květin více a obecně se obklopovat přírodou a udržovat s ní blízký vztah. A samozřejmě jak platí v mnohém v životě, čím více květin, tím více vzduchu zvládnout pročistit. Jejich velikost je také přímo úměrná velikosti vlivu na očistu. Na druhou stranu není dobré si z bytu udělat úplnou džungli, obzvláště ne v ložnici.

Které květiny nejlépe čistí vzduch a zlepšují spánek?

  • Aloe vera by vám v ložnici chybět rozhodně neměla, protože uvolňuje kyslík po celou noc. K tomu je nenáročná na pěstování a je označována jako jeden nejúčinnějších bojovníků proti špatnému vzduchu v domácnosti. Pozor však na zalévání, stačí pouze jednou za 3 měsíce. Je dobré dát rostlině dostatek slunce, ale zase ne moc přímého, především v letních měsících.
  • Další rostlinou je Břečťan, který je vhodný hlavně pro lidi trpící alergií. Odborníci tvrdí, že břečťan umí odstranit více než 90 % vzdušných nečistot během 12 hodin a může vám tak pomoci ke kvalitnějšímu spánku. Pozor však na to, že jeho listy jsou jedovaté.
  • Tchýnin jazyk sice nepatří mezi nejkrásnější kytky, ale v ložnici své místo rozhodně má. Umí totiž ze vzduchu odfiltrovat běžné domácí toxiny a patří tak k nejlepším pokojovým rostlinám pro filtraci vzduchu. Rozhodně tedy má svoje kouzlo a její pěstování je velmi nenáročné, ideální kombinace.
Pokojové rostliny čistící vzduchZdroj: Shutterstock
  • Další vhodnou květinou do domácnosti je třeba jasmín, který je známý svou vůní a podporuje dobrý spánek. Mezi další “voňavky” v domácnosti dále patří také levandule, která má i uklidňující účinky. V domácím prostředí se jim většinou moc nedaří, je tedy vhodnější spíše v sušeném stavu. Podle feng-šuej sušené květiny nepatří do ložnice, naopak je lepší si užít těch živých.
  • Měli bychom zmínit také zelenec a lopatkovec, který vstřebávají svými listy více oxidu uhličitého, než běžné květiny. Odstraňují také plísně a jsou tedy vhodné i pro alergiky. tyto květiny upřednostňují spíše polostín.

Jak se starat o přírodní čističky vzduchu?

Květiny čistící ovzduší v sobě uchovávají větší množství nečistot. Nejsou schopny absorbovat vše, proto je potřeba o ně řádně pečovat. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak jim pomoci, je jim jemně otřít listy čistým mokrým hadrem a tak jim uvolnit jejich póry. Ano, i listy květin jsou pórovité, stejně naše kůže. U květin, které mají menší lístky a strávili byste tak otíráním spoustu času postačí je alespoň postříkat rozprašovačem s vodou. Doporučuji také sehnat kvalitní hnojivo, aby květina byla dobře živená a její čistící účinky se tak mohli projevit naplno. Důležité je také květinám dopřát dostatek slunečního svitu a světla obecně, aby procesy v nich mohli být co nejefektivnější.

Takže šup do květinářství, ať se vám doma dýchá lépe a nezapomeňte se o květiny starat, oni se vám za to 100% odvděčí. Pokud Vás zajímá nejen očista prostředí, ale i ta vaše, stáhněte si náš e-book 6 TOP tipů na očistu těla, kde se dozvíte, jak na to.


Zdroje:
https://www.scanquilt.cz/blog/design-a-styl/pokojove-rostliny-vhodne-do-loznice/
https://www.floranazahrade.cz/nejvykonnejsi-cisticky-vzduchu/
https://www.horteka.cz/vzduch-cistici-rostliny/
https://www.dumazahrada.cz/clanek/pokojove-rostliny-cistici-vzduch-20220321.html
https://www.homeincube.cz/tri-pokojove-rostliny-ktere-cisti-vzduch-odstrante-skodlive-latky-domaciho-klima-prirozenou-cestou/
https://www.biano.cz/magazin/pokojove-rostliny-ktere-cisti-vzduch

Zanechat komentář